W trakcie planowania inwestycji budowlanej, należy zadbać o należyte ogrodzenie i zabezpieczenie terenu budowy. W ten sposób można ochronić działkę przed wtargnięciem nieupoważnionych osób. Do zabezpieczania placu budowy często wykorzystuje się ogrodzenie tymczasowe. Co należy wiedzieć o jego przeznaczeniu, rodzajach i cenie? Jakie rozwiązanie bardziej się opłaca – zakup czy wynajem ogrodzenia?
Ogrodzenie tymczasowe budowlane – dlaczego się je stosuje?
Zgodnie z polskim prawem, teren budowy powinien zostać odpowiednio zagospodarowany i zabezpieczony. Nazwą „teren budowy” określa się tu przestrzeń, w której prowadzi się prace budowlane razem z miejscem zajmowanym przez urządzenia zaplecza budowy.
Według aktualnych przepisów, teren budowy musi być ogrodzony albo zabezpieczony przed wejściem osób nieupoważnionych w inny sposób. Można zastosować w tym celu np. ogrodzenie budowlane tymczasowe. Powinno mieć ono wysokość co najmniej 1,5 m i być wykonane w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Jeśli ogrodzenie terenu budowy jest niemożliwe, trzeba oznakować jego granice i w razie potrzeby zapewnić stały nadzór (np. całodobowego stróża).
Ogrodzenie tymczasowe budowlane i inne formy zabezpieczenia działki na czas budowy uniemożliwiają wejście na teren prac osobom niepowołanym. To również sposób na ochronę sprzętów i materiałów przed kradzieżą czy zniszczeniem. Ogrodzenia i nadzór zapewniają też bezpieczeństwo osobom przechodzącym w pobliżu terenu budowy.
Tymczasowe ogrodzenia budowlane – rodzaje
Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje ogrodzeń budowlanych tymczasowych – ażurowe (przenośne) oraz pełne. Różnią się one konstrukcją, przeznaczeniem i sposobem ochrony terenu budowy.
Ażurowe ogrodzenie tymczasowe składa się z ram wypełnionych siatką albo panelami. Może charakteryzować się rzadszym lub gęstszym splotem. Ogrodzenie tymczasowe ażurowe jest łatwe w montażu i demontażu. Sprawdza się jako praktyczne ogrodzenia przenośne.
Ogrodzenie budowlane tymczasowe pełne nazywa się też ogrodzeniem zamkniętym. Zazwyczaj służy do ochrony inwestycji komercyjnych. Składa się ze stalowych ram wypełnionych blachą trapezową o niskim przetłoczeniu. Pełne ogrodzenie tymczasowe jest skutecznym zabezpieczeniem przed wtargnięciem niepowołanych osób na teren budowy. Zamknięte konstrukcje chronią też przed zanieczyszczeniami.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenia budowlane?
Dobierając ogrodzenie tymczasowe, które ma otaczać planowaną inwestycję, trzeba precyzyjnie określić, jak duża przestrzeń powinna zostać ogrodzona. Ustalenie tej informacji ułatwi obliczenie, ile sztuk danego ogrodzenia trzeba kupić lub wynająć.
Kolejną kwestią ważną przy wyborze konkretnego rodzaju ogrodzenia tymczasowego jest miejsce, w którym znajduje się plac budowy. Realizując inwestycje na terenie miast takich jak Wrocław, Kraków czy innego miasta wojewódzkiego, najlepiej zastosować pełne ogrodzenie. Do zabezpieczenia budowy prowadzonej na wsi czy obrzeżach miasta wystarczy przenośne ogrodzenie ażurowe.
Organizując ogrodzenie tymczasowe budowlane, trzeba wziąć pod uwagę także budżet, jakim się dysponuje. Zakup ogrodzenia to spory jednorazowy wydatek, ale konstrukcję można używać wielokrotnie albo odsprzedać, gdy okaże się niepotrzebna. Jeżeli nie dysponuje się odpowiednio dużą sumą pieniędzy, by kupić ogrodzenie lub po zakończeniu budowy nie planuje się już więcej używać konstrukcji, dobrym rozwiązaniem będzie wynajem.
Cena ogrodzenia zależy od jego długości i skomplikowania kształtu. Na koszt zabezpieczenia działki wpływa też ukształtowanie terenu oraz typ materiałów, z jakich zbudowana jest konstrukcja.
Ogrodzenie tymczasowe – możliwe kupno i wynajem
W większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Gdańsk funkcjonują firmy oferujące sprzedaż, wynajem oraz montaż ogrodzeń budowlanych. Decydując się na skorzystanie z ich usług, warto przeanalizować swoje indywidualne potrzeby i określić dostępny budżet.
Jeżeli planuje się używać ogrodzenia przez okres od kilku miesięcy do roku, bardziej opłacalny niż zakup konstrukcji może okazać się jej wynajem. Koszty zależą od okresu obowiązywania umowy. Gdy zamierza się korzystać z ogrodzenia tymczasowego dłużej niż przez rok albo prowadzi się firmę budowlaną realizującą wiele inwestycji, prawdopodobnie bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż wynajem ogrodzeń będzie ich zakup. Jeśli sprzęt okazałby się niepotrzebny, istnieje możliwość jego odsprzedaży.
Ogrodzenie tymczasowe, zwłaszcza w wariancie ażurowym, można zamontować samodzielnie albo zamówić jego profesjonalny montaż. Drugie z rozwiązań oszczędza czas i daje pewność, że teren budowy zostanie należycie zabezpieczony.
Tymczasowe ogrodzenia budowlane pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy przed niepowołanymi osobami i zapewnienie bezpieczeństwa przechodniom. Wybór rodzaju konstrukcji warto dostosować do czynników takich jak budżet, przeznaczenie ogrodzenia oraz specyfika działki. Można zdecydować się na zakup lub wynajem ogrodzeń, a także zlecić ich profesjonalny montaż. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto przeanalizować swoje indywidualne potrzeby i na ich podstawie przeglądać dostępne oferty.
Zapoznaj się z ofertą firmy Arad
Niezależnie od tego, czy planujesz zakup czy wynajem rusztowań tymczasowych, warto postawić na ofertę od doświadczonego przedsiębiorstwa. Jedną z takich marek jest firma Arad, zajmującej się wynajmowaniem oraz sprzedażą instalacji na place budowy, świadcząc przy tym kompleksowe doradztwo w zakresie doboru optymalnych rozwiązań.